Bułgaria słynie z ładnej, słonecznej pogody i przyjemnych temperatur przez cały rok. Klimat sprzyja zwiedzaniu oraz odpoczynkowi na plaży – głównie w czasie wakacji.

Kiedy jechać do Bułgarii, aby cieszyć się najlepszą pogodą?

Panujący w Bułgarii klimat jest umiarkowany ciepły, a nad morzem wilgotniejszy. Wysoki sezon turystyczny trwa od czerwca do końca września, ale dość przyjemnie wysoka temperatura powietrza utrzymuje się przez cały rok. Średnia miesięczna temperatura powietrza wynosi w sezonie wakacyjnym około 24-28 stopni Celsjusza. Warto jednak pamiętać, że na północy temperatury zwykle są wyższe.

Mimo że większość ruchu turystycznego koncentruje się nad morzem, przybywają tu również miłośnicy gór oraz kultury bałkańskiej. Powinni pamiętać, że roczna suma opadów atmosferycznych na obszarach górskich wynosi około 1200 mm. Kiedy nad morzem temperatura sięga 25 stopni, w górach może osiągać zaledwie 18 stopni. Taki klimat wyjątkowo sprzyja jednak pieszym czy rowerowym wyprawom.

Urlop w Bułgarii warto spędzić przede wszystkim w sezonie wakacyjnym, aby cieszyć się najwyższymi temperaturami – idealnymi dla amatorów opalania. Najgorętszym miesiącem jest lipiec, ale dzięki morskiej bryzie żar nie doskwiera. Jednak nad Morze Czarne warto wybrać się też po sezonie – zimy są łagodne, jesień, choć długa, jest piękna i pogodna, a wiosną pogoda sprzyja zwiedzaniu – temperatura wynosząca 18°C zachęca do podróżowania po całym kraju.