Bełogradczik to przeurocze miasteczko na północnym zachodzie Bułgarii. Rozciąga się na dwóch masywach skalnych, a otaczają je niezwykłe formacje skalne.

Bełogradczik – niezwykłe miasto ze skał

Miasto jest doprawdy niezwykłe, gdyż zbudowane jest ze skał. Tworzą one jedno z najpiękniejszych tego typu miast na całym świecie. Bułgarskie skalne miasto wyjątkowe wrażenie wywiera nocą, gdyż widok ciemnych skał na tle księżyca poruszy każdego! Spacer po mieście wieczorową porą to czysta przyjemność, głównie dla par. Poza kontemplowaniem widoków warto też zwrócić uwagę na znajdujący się tutaj zamek Kaleto, a także nieco dalej – jaskinię Magura.
Zamek Kaleto znajduje się na północnych stokach gór, w pobliżu Bełogradczika, u stóp ogromnej formacji skalnej. Widoki zapierają dech w piersiach – podobne można sobie wyobrażać, czytają książki z gatunku fantasy! W zasadzie aż do XIX wieku był wykorzystywany do celów wojskowych, a teraz stanowi ważną atrakcję turystyczną. W 1985 roku uznano go za zabytek kultury. Co więcej, Kaleto zaliczamy do najlepiej zachowanych twierdz w tym bałkańskim kraju. Trzeba przyznać, że zawdzięcza to swojej lokalizacji – był po prostu trudny do zdobycia, a formacje skalne stanowiły dodatkową ochronę.
Warto też wyruszyć na wycieczkę do jaskini Magura, aby zobaczyć malowidła datowane na 12 tys. rok p.n.e. Dziś leżakuje w niej wino produkowane według klasycznej receptury. A w okolicy miasta Bełogradczik nie brakuje innych miejsc wartych odwiedzenia podczas wakacji.
(Kkw)