Bułgaria jest bardzo często i chętnie odwiedzana przez polskich turystów – głównie w sezonie wakacyjnym. Wielu jednak wybiera się tam również na święta – np. Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. W końcu państwo to leży stosunkowo blisko, a zatem warto się tu wybrać niezależnie od pory roku – również samochodem.

A może samochodem?

Kilka opcji transportu do wyboru
W podróż do Bułgarii można wybrać się samolotem, autokarem albo samochodem, wybierając wtedy opcję z dojazdem własnym. Do kraju położonego nad Morzem Czarnym prowadzą całkiem przyjemne trasy, a zatem warto wziąć pod uwagę tę trzecią opcję. Poniżej przydatne informacje na temat winiet, stanu dróg, stanu naszego auta i jego wyposażenia.
Przejazd przez granicę
Przede wszystkim musimy pamiętać, że Bułgaria nie należy do Strefy Schengen, co oznacza w praktyce kontrolę na granicy. Mimo to, aby wjechać na teren Bułgarii, nie potrzebujemy paszportu – wystarczy dowód osobisty. Trzeba ponadto zabrać ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu, a także ubezpieczenie OC.
Jadąc do Bułgarii, trzeba zatem przekroczyć granicę rumuńsko-bułgarską lub serbsko-bułgarską. Czeka się zwykle od kilkudziesięciu minut do maks. dwóch godzin, jeśli jest sezon wakacyjny. Wyznaczono też specjalne pasy dla mieszkańców państw należących do Unii Europejskiej. Warto też mieć na uwadze, że Bułgaria niedługo powinna dołączyć do państw Schengen, co znacznie ułatwi też podróżowanie do niej.
Przeprawa promem
Jeśli zdecydujemy się jechać przez Rumunię, musimy wziąć pod uwagę opłatę za przejazd mostem albo rejs promem. Cena zależy od wybranego miejsca – nie jest to jednak droga podróż. Jeśli zaś chodzi o przepisy drogowe, te w Bułgarii są podobne do obowiązujących w Polsce. Trzeba też uważać na radary.
Pamiętajmy o winiecie
Wybierając się do Bułgarii, trzeba też wykupić winietę – obowiązuje ona na wszystkich drogach krajowych z wyjątkiem miast. Naklejkę należy umieścić zgodnie ze wskazówkami na niej zamieszczonymi.
Jakie przepisy drogowe warto znać?
Jest kilka przepisów drogowych, o których dobrze wiedzieć – np. na autostradzie maks. prędkość wynosi 130 km/h, a w terenie zabudowanym należy jechać 50 km/h. Obowiązkowe są też światła mijania – przez całą dobę od 1 listopada do 31 marca, w nocy i w trudnych warunkach pogodowych czy ograniczeniach widoczności.
Co więcej, kierowca może mieć 0,50 promila alkoholu we krwi. Pamiętajmy ponadto, że w Bułgarii trzeba też obowiązkowo mieć w aucie apteczkę – ale nie w aucie zarejestrowanym w Polsce! Mimo to warto ją zabrać na wszelki wypadek.
Ile towarów można przewieźć bez cła?
Kontrole nie są uciążliwe i długie, a celnicy nie są złośliwi dla polskich turystów. Warto też wiedzieć, ile towarów można przewieźć – otóż limity celne odnoszące się do alkoholu i tytoniu są takie same jak w państwach należących do Unii Europejskiej.
Oznacza to, że jedna dorosła osoba może przywieźć do Polski bez płacenia cła oraz akcyzy 800 sztuk papierosów, 1 kg tytoniu, 10 litrów wyrobów spirytusowych, 20 litrów wina o zawartości alkoholu powyżej 22% i 110 litrów piwa. Limity te dotyczą podróży powrotnej przez kraje UE.

KKw,fot.jill111/Pixabay